Čokoládovo-mandlový dort s rumem a Tastino sušenkami

Nemyslím si, že jsem někdy soutěžil v nějaké kuchařské soutěži. Nikdy jsem nad tím nepřemýšlel, vlastně jsem ani neměl příležitost, se nějaké kulinářské soutěže zúčastnit. Jednoho dne můj manžel někde objevil soutěž od Lidlu pro všechny vášnivé blogaře a přemlouval mě, abych se zúčastnil.

Supermarket Lidl vyhlásil letní kuchařskou soutěž pro všechny, co mají blog a nakupují v prodejnách Lidl. A úkol? Připravit dezert s použitím 1. čokolády na vaření FinCarré, 2. sezónního ovoce, 3.  vanilkových sušenek Tastino Petit Beurre. Doufám, že s trochou štěstí a kreativního úsilí, můj recept zaujme. Teď se můžete přesvědčit, co jsem vymyslel.

Přemýšlel jsem, co udělat se sušenkami. Napadlo mě, použít je jako piškoty. Vytvořil bych čokoládovou pěnu, kterou bych nalil do formy s piškoty vyskládanými po stranách a pěnu jimi i zakryl. Po vychladnutí se pěna vyklopí na talíř a podává se. Pak jsem ale přišel na to, že nemám na takový dezert vhodnou formu a navíc jsem zjistil, že sušenky jsou příliš tenké a tím pádem ne moc vhodné. Napadlo mě, že můžu sušenky rozemlít a vytvarovat piškoty, které by nebyly tak tenké. I tento nápad jsem ale musel záhy zavrhnout, pořád mi chyběla potřebná forma.

Abych splnil podmínky soutěže, rozhodl jsem se použít rozemleté sušenky a upéct čokoládo-mandlový dort s třešněmi a rumem.

Rozemleté sušenky (sušenková mouka)
Rozemleté sušenky (sušenková mouka)

Další krok: Umýt, očistit a vypeckovat čerstvé třešně, nejhezčí kousky dát stranou a použít na ozdobu.

Čerstvé a očištěné třešně
Čerstvé a očištěné třešně

Když jsou třešně umyté a připravné, můžeme začít. (Jednu z věcí, co jsem se naučil, a to hlavně při přípravě dezertů, je mít vše nachystané a navážené.)

Recept, který jsem zvolil jako základ, je francouzský dort. Francouzské dorty jsou daleko menší než velké americké dorty, jsou ale stejně dobré. V klasické francouzské kuchyni se především při pečení nepoužívá kypřící prášek nebo jedlá soda ale sníh z bílků.

Čokoládovo-mandlový dort s rumem a Tastino sušenkami

(Gateau au Chocolat a l’Amande et Cerises)

Chocolate Almond and Cherry Rum Cake

Dortová forma o průměru cca 20 cm
Recept je na 8 porcí
 
Co budeme potřebovat:

3 Vejce velikosti L – oddělit žloutky od bílků
110g Čokolády na vaření
30ml Tuzemského Rumu (pro variantu bez alkoholu je možné rum nahradit silnou kávou)
110g Másla (pokojové teploty)
120g Cukru krystal
120g Rozemletých Tastino sušenek
60g Polohrubé mouky
60g Nadrcených mandlí
120g Nakrájených a vypeckovaných třešní. Několik celých třešní si dejte stranou na ozdobu dortu

Na polevu budeme potřebovat:

110g Másla
113g Čokolády na vaření
30ml Tuzemského Rumu (pro variantu bez alkoholu je možné rum nahradit silnou kávou)

Postup:

1. Předehřejte troubu na 180 stupňů, máslem vymažte a vysypte formu na pečení, přebytečnou mouku vysypte a dejte stranou.
2. Čokoládu na vaření rozehřejte ve vodní lázni. Nepoužívejte mikrovlnnou troubu. Když je čokoláda dokonale rozehřátá, vmíchejte rum.
3. V míse utřete cukr a máslo, cukr do úplného rozpuštění, konzistence by měla být lehká a nadýchaná, přidejte žloutky ze tří vajec. V druhé míse ušlehejte sníh z tří bílků, které jste si na začátku oddělili.
4. Rozpuštěnou čokoládu na vaření, která má tekutou konzistenci a pokojovou teplotu, postupně vmíchejte po troškách do utřeného másla s cukrem. Přidejte vanilkový extrakt dle chuti a vypeckované nasekané čerstvé třešně. Rozemleté Tastino sušenky, které jste smíchali s polohrubou moukou, vmíchejte do již promíchaných surovin.
5. Do připravené směsi začněte velice opatrně vmíchávat sníh ze tři bílků. Sníh přidávejte posupně (po čtvrtinách), dokud jej nevmícháte všechen.
Připravené těsto přelijte do předem vysypané pečící formy. Ujistěte se, aby těsto bylo ve formě rozlité zcela rovnoměrně.

Cherry Cake

6. Pečeme 20-25 minut bez použití horkovzdušné funkce (záleží na typu dané trouby). Po 20 minutách můžete troubu otevřít a pomocí párátka zkusit, zda je těsto pečené. Nejdříve se párátkem přesvědčte, že jsou pečené okraje – poznáte to tak, že párátko bude po vyndání čisté. Pak také zkontrolujte střed pečeného korpusu – v tomto případě by na párátku mělo po vyndání zůstat trochu čokolády.
7. Po upečení vyndejte z trouby a nechte vychladnout. Vyndejte z pečící formy a připravte na polevu.

Poleva:

1. Čokoládu na vaření rozehřejte ve vodní lázni. Nepoužívejte mikrovlnnou troubu. Když je čokoláda dokonale rozehřátá, vmíchejte rum a máslo. Míchejte do požadované krémové konzistence.
2. Upečený dort polijte polevou, strany dortu ozdobte rozdrcenými Tastino sušenkami. Jako ozdobu použijte vypeckované třešně a celé mandle.

Chocolate Almond and Cherry Rum Cake

  

Chocolate Almond and Cherry Rum Cake

  

Chocolate Almond and Cherry Rum Cake

 

Chocolate Almond and Cherry Rum Cake

About the Author

You may also like these